Morihei Ueshiba
Morihei Ueshiba żył w latach 14.13.1883 - 26.04.1969.

Sztuki walki zaczął praktykować za sprawą, ojca który uczył go sumo. W miarę upływu lat uczył się u różnych mistrzów:

  • jujutsu - w szkole Kito u mistrza Tokusaburo Tojawa (1901),
  • szermierka - w szkole Yagu u mistrza Masakatsu Nakai (1903), 
  • jujutsu - w szkole Daito u mistrza Sokaku Takeda (1911-1916), 
  • jujutsu - w szkole Shinkage (1922),
  • walka włócznią -(1924). 

Ueshiba oprócz treningu fizycznego, wiele czasu poświęcał religii i medytacji. Był członkiem grupy religijnej Omoto-kyo, której przywódcą był Onisaburo Deguchi. To dzięki niemu Ueshiba otworzył swoje pierwsze dojo, zaś defensywny charakter aikido ma właśnie swoje korzenie w religii Omoto-kyo. Ueshiba rozpowszechniał techniki aikido początkowo jedynie w Japonii, po zakończeniu wojny podjął starania, aby aikido stało się znane na całym świecie. 

na górę strony
Hirokazu Kobayashi

Hirokazu Kobayashi żył w latach 14.02.1929-29.08.1998.

W wieku kilkunastu lat podjął praktykę tradycyjnych japońskich sztuki walki. Ćwiczył judo, karate i kendo. W roku 1946 spotkał mistrza Morihei Ueshiba i pozostając u jego boku, aż do 1969 roku, stał się jednym z jego najbliższych uczniów. W 1969 roku Kobayashi sensei rozpoczyna nauczanie aikido w Europie. Od tego momentu prowadzi rok rocznie cykl zgrupowań we Włoszech, Francji, Niemczech, Szwajcarii i Belgii. Najwybitniejszymi propagatorami idei aikido prezentowanej przez mistrza Kobayashi są mistrz G. Savegnago z Włoch oraz mistrz A. Cognard z Francji. Kobayashi sensei na terenie Japonii uczył aikido w kilkunastu ośrodkach uniwersyteckich. Aikidocy ćwiczący pod okiem H. Kobayashi w Japonii, utworzyli Hombu Dojo (centrum aikido) w Osace. W zasięgu tego centrum są ośrodki w Kyoto, Nara, Kobe, Okayama czyli południowa Japonia.

na górę strony
Andre Cognard

Andre Cognard urodził się w 1953 roku.

Już jako 9-letnie dziecko zainteresował się aikido. Przez 10 lat uprawiał aikido pod okiem N. Tamura sensei. Ćwiczył także karate i kendo. W 1974 roku został uczniem Hirokazu Kobayashi sensei. Cognard sensei jest doskonałym profesjonalistą. Prowadzi staże aikido na całym świecie w Japonii, Chinach, Afryce, oraz Europie. Jest najbardziej znanym interpretatorem aikido Hirokazu Kobayashi

na górę strony
Patrick Matoian

Patrick Matoian to uczeń Mistrza Andre Cognard sensei. Jest dyrektorem technicznym Autonomicznej Akademii Aikido na obszarze północnej Francji. Naucza aikido w wielu krajach na całym świecie, min. we Francji, Indiach, Syrii i Polsce.

na górę strony
Dariusz Bieńkowski

Dariusz Bieńkowski sensei jest szefem Polskiej Akademii Aikido, będącej członkiem międzynarodowej organizacji Kokusai Aikidô Kenshukai (Kobayashi Hirokazu Ha), posiada ponad 20-letnie doświadczenie w aikido.

na górę strony